Aký elektrobicykel vybrať? Výhody a porovnanie s horským bicyklom

Zdieľať článok

Chceli by ste kúpiť elektrobicykel? Poradíme Vám pár vecí, ktoré by Vám mohli pomôcť pri jeho výbere.

Elektrický bicykel alebo Elektrobicykel je bicykel s prídavným elektrickým pohonom. Využívanie elektropohonu šetrí ľudské sily, zvyšuje rýchlosť a dojazd. Najčastejšie motory využívané v elektrických bicykloch sú motory typu HUB. Sú umiestnené v stredovom náboji kolesa. Tieto motory sa delia na priame (BLDC) a s voľnobežkou (sprevodované). Taktiež existujú stredové motory, ktoré svoju hnaciu silu odovzdávajú prostredníctvom reťazového prevodu.

Elektromotor elektrického bicykla

Existujú 3 druhy: predný, v strede a zadný

Predný: Umiestnenie elektromotora na prednom kolese sa využíva predovšetkým pri mestských elektrobicykloch a skladačkách, pri ktorých sa predpokladá využitie len po spevnených cestách. Výhodou predného umiestnenia je rovnomerné rozloženie hmotnosti, kedy motor vpredu vyvažuje hmotnosť akumulátora, ktorý býva najčastejšie umiestnený vzadu pod nosičom.

V strede: Elektropohon umiestnený v strede bicykla je z pohľadu vyváženia a jazdných vlastností tou najoptimálnejšiou voľbou. Týmto umiestnením je dosiahnutý vysoký výkon motora a okamžitá reakcia pomoci pri šliapaní. Vďaka optimálne nastaveným otáčkam motora sa dojazd môže predĺžiť až o 20%.

Zadný: Hlavná výhoda elektropohonu na zadnom kolese spočíva v lepšom prenose krútiaceho momentu a tak ani v teréne nedochádza k prekĺzavaniu kolesa. Takisto je ľahšia aj manipulácia s predným kolesom, napr. pri zdolávaní obrubníka.

Tip: Predajňa elektrobicyklov eBIKEpoint.

Akú rýchlosť dosiahne elektrobicykel?

Maximálna rýchlosť, do ktorej motor poskytuje podporu, je 25km/h. Keď zapnete podporu a opriete sa do pedálov, motor Vám začne pomáhať. V závislosti od zvoleného stupňa podpory a typu pohonu, Vám motor dokáže dopomáhať medzi 50 – 320% Vami vloženého úsilia.

Rám elektrobicykla

V porovnaní s konvenčným bicyklom, na rám elektrobicykla vplývajú vyššie záťaže a sily. Rámy elektrobicyklov sú špeciálne navrhnuté na zvládnutie týchto vyšších nárokov. Interné vedenie káblov ich chráni pred poškodením a zlepšuje vizuálnu stránku rámu.

Pre koho je elektrický bicykel určený?

Elektrobicykel je určený uplne pre každého, kto má rád pohyb na čerstvom vzduchu – bez rozdielu na vekovú kategóriu. Na výber máte veľké množstvo typov elektorobicyklov – na svoje si príde každý. Pomoc elektromotora môže výborne poslúžiť komukoľvek. Elektrobicykle si zaručene obľúbia ľudia, ktorí dochádzajú do práce a nechcú prisť do práce spotení, ľudia, ktorí majú radi pohyb v prírode, no už ich fyzické sily nestačia – a práve elektrický pohon bicykla im toto umožní.

Horský elektrobicykel alebo Horský bicykel?

Nie je to tak dávno, čo zdatní horskí cyklisti mávali rukou nad nejakou elektrifikáciou svojho bicykla a nechceli o tom ani počut. „Nešportové, ťažké a len pre starších ľudí“ – to (často s miernym opovrhovaním) tvrdili. Dnes ale situácia vyzerá úplne inak a stále viac ambicióznych cyklistov oceňuje prednosti horského elektrobicykla. Jeden z dôvodov je určite vyrovnávanie rozdielnych výkonov pri jazde v skupine. Ďaľší, veľmi podstatný fakt, je rozširovanie možností jazdy a taktiež dosiahnutie skutočne náročných cieľov.  Stačí jedno šliapnutie do pedálov a motor popoženie cyklistu – v ideálnom prípade – bez najmenšieho šklbnutia. Športovec sa už nemusí obávať príkreho ani príliš dlhého kopca a v prípade potreby sa môže obrátiť na podporu elektromotora. Netreba však zabúdať, že šliapať treba stále.

Pre porovnanie s obyčajným horským bicyklom, na základe merania tepovej frekvencie to funguje nasledovne: ak telo udržujete v istej tepovej frekvencii na horskom bicykli prejdete istý úsek za istý čas. Ak však to isté aplikujete na jazdu na horskom elektrobicykli, prejdete väčší úsek, po komplikovanejšom teréne, za kratší čas a nezaťažujete pohybový aparát (napr. kolená, bedrá atď.) V našej predajni Vás radi informujeme aj o tejte problematike. Neváhajte nás navštíviť, pretože naše horské elektrobicykle otvárajú možnosti Vašej jazdy.  

Na oslavu alebo na chatu – s originálnym darčekom na elektrobicykli

V prípade, že sa chystáte na oslavu narodenín alebo na horskú chatu s priateľmi na Vašom elektrickom bicykli – máme pre Vás ďalší tip. Náš tip na darček na oslavu je: vyrobiť vlastnú plechovku s nápojom, ktorý má oslávenec rád – a darovať mu napr. pivo v plechovke alebo víno Frizzante – ale s jedinečnou a originálnou potlačou. Takéto pivo nekúpite v žiadnom obchode, pretože na obale plechovky bude váš vlastný vizuál.

Celý grafický návrh Vášho nápoja (piva, vína, energetického nápoja alebo džúsu) na Vašu oslavu spracujú naši výborní grafici a výsledný grafický návrh vám pošleme na odsúhlasenie. Vy si sami poviete, aké prípadné zmeny by ste chceli mať na svojom obale – a spolu s grafikmi doladíte konečnú podobu vašeho darčeka pre oslávenca.

Po odsúhlasení grafického návrhu pôjde váš originálny darček pre muža do výroby a cca do jedného / dvoch týždňov ho máte doma! Sme presvedčení, že takýto darček sa bude páčiť a vzbudí nie malú pozornosť.

Ako si teda vyrobiť svoje pivo s originálnym obalom ? Úplne jednoducho! presný návod máte popísaný v našom článku : Ako vyrobiť svoje pivo s vlastným dizajnom?

Ak sa vám nápad s originálnym pivom ako darčekom pre muža páčil, môžete si ho objednať na našich stránkach www.moja-plechovka.sk .

Zdieľať článok

shares